Kızılay Haftası

Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

29 Ekim – 4 Kasım Kızılay Haftası kutlu olsun!

1868’de bir grup idealist hekimin kurmuş olduğu Kızılay’ın amacı savaş alanında yaralanan askerlere ayrım gözetmeksizin yardım etmek olan Kızılay’ın ilk adı, “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” idi. Daha sonra bu cemiyete Kızılay adını Mustafa Kemal Atatürk verdi.

Uluslararası Kızılay-Kızılhaç hareketinin etkin bir üyesi olan Türk Kızılayı, dünyadaki ilk Kızılay’dır. Uluslararası harekete “kızıl ay” amblemini de Türk Kızılayı vermiştir. Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu’nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir.

Cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan on binlerce Mehmetçik’in yardımına koşmuş, dost ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş, savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış ve savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için çaba göstermiş olan Kızılay’ın 151. yaşını kutlarız.