Fiziksel aktivitelerin dikkati ve odaklanmayı arttırdığı bilimsel çalışmalarca bulunmuştur. Fiziksel hareket solunumumuzu destekler, dokularımızdaki oksijenlenme artar ve bunun etkisiyle dokularımıza giden kan miktarı da artar. Bu sayede daha iyi beslenen beynin fonksiyonları daha iyi çalışır ve dikkatten öğrenmeye birçok alanda gelişim gözlemlenir. 

Bazı kaba motor becerilerimizi gerçekleştirdiğimiz esnada kullanılan serebellum isimli beyin bölümü aynı zamanda odaklanma, konsantrasyon, karar verme, düşünme, planlama ve dikkat gibi karmaşık bilişsel işlevlerden de sorumludur. 

Bedenimize dair farkındalığımızı ifade eden ve denge duyusu olarak bilinen vestibüler duyumuzun çalışma sistemi, çocukların neden hareketli oyunu sevdiklerini açıklar niteliktedir. Hareketli oyunlar, vestibüler (denge) duyuyu geliştiren saç hücrelerini harekete geçirerek iç kulaktaki sıvının ileri geri hareket etmesini sağlar. Bu duyu, bütünleme duyusudur ve diğer tüm duyuları destekler. Çocuklarımız ne kadar az dik pozisyonda durursa, sıvı akışı o kadar çok olur ve vestibüler duyuları da o kadar güçlenir. Bu sıvının hareketini sağlamak için, çocukların bedenlerini farklı pozisyonlara sokmaları ve sık sık farklı şekillerde hareket ettirmeleri gerekir. 

Tüm bu bilgiler bir arada düşünüldüğünde denilebilir ki fiziksel aktiviteler yani hareketli oyunlar aslında çocukların dikkat ve odaklanma becerilerinin gelişmesi için gereken en temel aktivitelerdendir.

Okulda konsantrasyon gerektiren aktivitelere başlamadan önce öğretmenleri olarak bizlerin de yaptığı gibi evde çocuğunuzla kitap okumak gibi dikkat gerektiren aktivitelere başlamadan önce zıplama, koşma, yerlerde yuvarlanma, dans etme, etrafında dönme, takla atma, salıncakta sallanma, bir yerden bir yere atlama vb. hareketleri içeren ön oyunlar oynayabilir ve sonraki süreçte çocuğunuzun dikkatini toplamasına yardımcı olabilirsiniz. 

Kaplumbağa Anaokulu Rehberlik Servisi

Kaynakça:

Çocukları Sınıfta Çok Uzun Süre Oturmaya Zorlamanın Sonuçları

Duyu’lmak İstiyorum – Ebru Albayrak Sidar