Önce adımızın neden Kaplumbağa olduğundan bahsetmek isteriz.

Adımızı Kaplumbağa’dan almamızın, “Kaplumbağa Tavşan” hikayesindeki bu sıra dışı canlıyı çocukların çok sevmesinin yanında başka sebepleri de var…

Öncelikle, bilinenin aksine kaplumbağaların yavaş değil çok hızlı hareket edebilmeleri gerçeği bize ilham verdi…

Tehlikelerin bilincinde olmaları, attıkları her adımı bilinçli atmaları ve yavaş hareket ediyor gibi görünseler de hedeflerine herkesten daha çabuk ulaşabilmeleri, doğa bilimcilerini olduğu kadar bizleri de hayran bırakan muhteşem özelliklerinden bazıları…

Sonra, kendilerini korumaktaki üstün başarıları ve ortama uyum sağlamak konusundaki benzersiz yetenekleri sayesinde 200-300 milyon yıldır varlıklarını sürdürüyor olmaları, bunu yaparken de barışçı özelliklerini hiçbir zaman yitirmemeleri, hayranlığımızı daha da pekiştirdi…

Ve çocuklarımıza, kaplumbağaları örnek alarak kazandırabileceğimiz pek çok özelliği fark ettik.

Eğitim-öğretimin aileden sonraki bu ilk ayağında, SEVGİ dolu ve kendilerini ait hissedebilecekleri GÜVENLİ bir ortamda, öğrencilerimizi; Atatürkçü bir çizgide, çağdaş, özgüven duygusu gelişmiş birer dünya vatandaşı olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda onları koruyup kollamanın yanı sıra onlara kazandıracağımız edinimlere de büyük önem veriyoruz. Bunların başında ÖZGÜVEN, BİLİNÇLİ FARKINDALIK ve SAĞLIKLI YAŞAM geliyor. Onları bekleyen zorlu yaşam koşullarının karşısında, özgüvenleri sayesinde dimdik ayakta durabilmelerine destek olmak, yeteneklerini ortaya çıkararak zekalarını hem kendileri hem de toplum için en yararlı biçimde kullanmaları için rehber olmak, düşünerek hareket etmelerini ve hareketlerinin sonuçlarını önceden görebilmelerini sağlamak, istedikleri ve istemediklerini cesaretle dile getirebilmeleri için onlara yol göstermek ve bütün bunları yaparken içlerindeki sevgiyi özenle koruyabilmek bizim eğitim sistemimizin temel taşlarından bir kaçıdır. Bu yolda eğitimini üstlendiğimiz 2-6 yaş grubu çocuklarımızın sonsuz öğrenme yeteneği ve inanılmaz algıları en büyük desteğimizdir.

Okulumuz, 2002 yılından bu yana, çocuklarımıza eğitim hayatları süresince mutlu, başarılı ve sağlıklı olmaları için destek veriyor. Öğrencilerimizi çok yönlü bireyler olarak yetiştirmek, sosyal- duygusal ve fiziksel olarak gelişmelerini sağlamak, onları bireysel olarak gelebilecekleri en üst seviyeye taşımak en önemli hedefimizdir. 

Çocukların ilgi ve ihtiyaçlarının ortaya çıkarılması, bu ilgi ve ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim programlarında ve okul yaşamında gerekli düzenlemelerin yapılması okulumuzun asli görevlerinden birisidir.

Biz, özellikle sınırlı sayıda tuttuğumuz kapasitemiz ve sadece bu yaş grubunda uzmanlaşarak, sağlam bir eğitimle onların özgüvenlerini ‘kusursuz’ mertebesine yükseltme azmimizle çıktığımız yolda emin adımlarla yürüyoruz… 

Tıpkı adımızı aldığımız Kaplumbağalar gibi…

Okul Öncesi Eğitime Bakışımız…

“Kendim yapabilmem için bana yardım et!”, “Yarıştırmaya değil, gelişime rehberlik etmek” felsefeleriyle yola çıktığımız Özel Kaplumbağa Anaokulu eğitim yaklaşımımıza göre, eğitim ve değerlendirme mekanizmalarında korku ve baskı yaratmak yerine, çocuğun kendisindeki ilgi, merak, heyecan ve sevinç ön plana çıkarılmalıdır. Çocuklarda keyif ve mutluluk olmaksızın öğrenmenin gerçekleşmesi olanaklı değildir. Yaptığı işte mutluluk ve heyecan yaşayan çocuklar yanılgıları ve hataları korku duymadan doğru şekilde fark ederler. Bu inançla özendirme, ilgi uyandırma, geri bildirim, motivasyonun başrolde olduğu oyun temelli etkinlikler ile akademik çalışmalarımız planlanmaktadır. 

Kaplumbağa Anaokulu, bölgemizde binası Okul Öncesi Eğitim Kurumu olarak planlanmış ve tek şube olarak 18. eğitim-öğretim yılında hizmet veren kendi alanında uzmanlaşmış tek kurumdur.

Eğitim plan ve programlarımız okul kurucumuz ve aile danışmanımız sayın Mehtap Kasapbaşoğlu rehberliğinde hazırlanmakta, okul psikologlarımız ve öğretmenlerimiz eşliğinde yürütülmektedir. Aynı zamanda ailelerimiz gerek bireysel, gerekse sınıf velileri olarak aile danışmanımız Mehtap Kasapbaşoğlu ve zaman zaman değişik alanlardaki uzmanlardan seminerler ve danışmanlık hizmeti alabilmektedirler. 

Sınıflarımız geniş ve aydınlık salonlardan oluşmaktadır. Sınıfımızda öğrencilerimizin yaşlarına göre küçük yaşlarda 10 ve büyük yaş gruplarımızda 16 öğrenciden oluşan sınıflarımızda, bir anadil öğretmeni, bir yabancı dil öğretmeni, bir yardımcı öğretmen ve bir gözlemci psikolog ile eğitim yapılmaktadır. Olanaklarımızı öğrenci sayımızı arttırmak değil, oluşturduğumuz nitelikli ve özgün eğitim-öğretim ortamını geliştirmek amacı ile kullandığımızdan, toplam 6 ortak kullanım için çok amaçlı salonumuzda çocuklarımız her gün kendi sınıfları dışında faaliyetler yapmaktadır.

Sevgi ve güven temelli bir ortamda çocukların kendilerini ait hissettikleri bir kurumda olmaları, ailelerinden ayrıldıkları bu ilk dönemde bizler için çok önemli. Öğrencilerimizi bire bir tanıyarak bir aile ortamı sıcaklığı ile kucaklarız. Çünkü öğrenci mutluluğunun başarıyı ve özgüveni beraberinde getirdiğini biliyoruz.

İlgilendiğimiz yaş gruplarını düşündüğümüzde bireysel ilgiye çok fazla ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Bireysel ilgi ve sevgi ihtiyacı en yüksek seviyede olan öğrencilerimize yeterli olabilmek adına kalabalık bir kadro ile çalışmaktayız. Okulumuzda her 3 öğrenci için bir kişi oranında görev dağılımı yapılmaktadır.

Öğrencilerimiz, Kaplumbağa‘nın yabancı dil eğitimi sayesinde küçük yaşlardan itibaren yabancı dillerle tanışmaktadır. Sınıflarımızda yabancı dil öğretmeni ve anadil öğretmeni ile birlikte çift dille eğitim yapılmaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz tüm gün boyunca duyarak, yaşayarak yabancı dili kolaylıkla öğrenebilmektedirler.

Öğrencilerimiz, çevre sorunlarına ve insana duyarlı bireyler olarak yetiştirilmektedir. Kendisine, çevresine saygılı, farkındalık düzeyi yüksek, yaratıcı, sorgulayan, üreten ve geliştiren kişiler olarak çeşitli alanlarda pek çok özel projeler üretmektedirler. İhtiyacımız kadar tüketmek, israf etmemek, arttırmak ve paylaşmak en temel prensiplerimiz arasındadır. Bu prensip doğrultusunda ekolojik eğitim ve farkındalığı arttırmak adına EKO SCHOOL VE MİNİK TEMA gruplarına üye olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. 

Beslenme her zaman, her yaşta çok önemli ve hayatımızın içinde olan temel yaşam ihtiyaçlarımızdan biridir. Çocukluk çağı büyüme ve gelişme dönemi olduğu için beslenmenin önemi çok daha fazladır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları en iyi ve en kalıcı biçimde çok küçük yaşlarda kazanılır.  Çocukların beslenmesi fiziksel gelişiminin yanı sıra zihinsel gelişimini de birebir etkiler. Bu noktadan hareketle çocuklarımızı ve anne babalarımızı, sağlıklı, doğal, dengeli beslenmenin önemi ve abur-cubur tüketiminin engellenmesi konusunda bilinçlendirmek ve çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak da en önemli hedeflerimizden biridir.

Kaplumbağa Anaokulu’nun, net 575 m2 açık bahçe alanı vardır. Bunun yanında gerek Eko School, gerekse Minik Tema projelerimizdeki etkinliklerini rahatça uygulayabildiğimiz sitemize ait ortak sosyal alanlarımızda spor ve araştırma faaliyetlerimizi yapabilmekteyiz. Bahçemizde yer alan tarlamızda organik sebzelerimizi dikip-yetiştirmenin ve yemenin keyfini hep birlikte yaşamaktayız. 

Mehtap Kasapbaşoğlu

Özel Kaplumbağa Anaokulu Kurucusu

Eğitim Koordinatörü-Aile Danışmanı