Kaplumbağa Anaokulu’muzda gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimizden birisi de, her yıl Yerli Malı Haftası’nda gerçekleştirdiğimiz “Yerli Malları Umut Pazarı” projemizdir.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlemiş olduğumuz geleneksel yerli malları haftası Umut Pazarı’mız bu yıl da öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve değerli velilerimizin katkıları ile gerçekleşti. Onuncusunu gerçekleştirdiğimiz Yerli Malı Umut Pazarı’mızda bu yıl da çocuklarımıza; alışveriş bilincini, para ve sayısal ilişkileri, sağlıklı beslenme ve paylaşma gibi kavramları, kazanımları ve değerlerini aşılamaya çalıştık.

Çocuklarımıza yerli malı bilincini ve üretkenliğini kazandırmak amacıyla 3 gün boyunca açık tuttuğumuz pazarımızda, tezgahlarımızı sebze ve meyve bölümü, kuruyemiş bölümü ve pastane bölümü olarak sınıflandırdık. Çocuklarımız velileri yardımlarıyla evlerinde ürettikleri pasta, börek ve kurabiyeleri, yurdumuzda yetişen portakal, mandalina, elma gibi meyveleri, ıspanak, pırasa, kabak gibi sebzeleri ve leblebi, fındık, fıstık gibi kuruyemişleri yine velilerimizin desteği ile okulumuza getirdiler. 

Okulumuza gelen tüm bu yerli mallarını öğrencilerimiz öğretmenleri yardımı ile tek tek paketleyerek ve üzerlerine fiyat bilgilerini yazarak satışa hazır hale getirdi. Böylelikle sebze ve meyveler, kuruyemişler ve pastane ürünleri tezgahlara dizilerek Umut Pazarı velilerimizin, komşularımızın ve yardımsever dostlarımızın ziyaretine hazır hale geldi.

Öğrencilerimizin Umut Pazarı’nda satış yaparken göstermiş oldukları azim, coşku ve mutluluk görülmeye değerdi. Bilindik semt pazarlarında Umut Pazarı’nda tezgahlarımız da hiçbir ürün kalmadı ve kafi miktarda, mutluluk verici bir satış gerçekleşti.

Geleneksel olarak devam ettirdiğimiz bu projemizde amaçlarımızdan biri de ihtiyaç sahibi çocuklarımıza ulaşmaktı. Velilerimizin de bu bilinçle destek oldukları projemizden elde edilen gelir ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine burs kaynağı olmuştur.