ANNENİN RUH HALİ ÇOCUĞUN YEMESİNİ ETKİLİYOR!

Kendi duygusal sorunları nedeniyle gerginlik, sıkıntı, huzursuzluk yaşayan anneler bu durumu çocuklarına yansıtabilir ve bunun sonucu olarak karşılıklı bir etki-tepki mekanizması devreye girer. Çocuğun beslenmeye karşı isteksizliği annenin daha endişeli, gergin ve huzursuz olmasına yol açar. Anne bu ruh haliyle ya yeme işlemini fazla uzatır veya gereğinden erken keser ve bu da çocuğun daha fazla gergin ve sinirli olmasına neden olur. 

2004 yılında bu konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmada;
•    Çocuklarıyla yeme sorunu yaşayan annelerin, çocuklarıyla yakınlık kurma ve temas kurma gibi büyümeyi destekleyen davranışlarında azalma olduğu görülmüştür.
•    Başka çalışmalarda bu tip sorunlar yaşayan çocukların anneleriyle daha az kaliteli zaman geçirdikleri, daha az oyun oynadıklarını göstermiştir.
•    Çocuklar daha besleyici olması nedeniyle  anne babaları tarafından belirli yemekleri yemeleri için zorlandıklarında tam tersi çocukta o besini yemeye karşı ilginin azaldığı bilinmektedir.

Bu tip zorlamalar çocukta açlık-tokluk gibi sinyallerin algılanmasında da sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Beslenme sırasında bazı ebeveynlerin yaptığı hatalardan biri de çocuk kendisi yiyebileceği halde çocuğu  beslemeye çalışması ve çocuğun ellerini ve çevreyi kirletmesinden duyduğu kaygıyı çocuğa yansıtmasıdır. Bu tip davranışlar çocuğun özerklik duygusunun gelişmesini engelleyebileceği gibi, çocuğun da kaygı düzeyini arttıracak ve huysuzlaştıracaktır. Unutmamalıdır ki anne ve çocuk arasında yoğun bir duygusal bağ vardır ve annenin kaygısı çocuğa bulaşır.

Sonuç olarak yeme sorunları yaşayan çocukların anneleri önce kendi kaygı ve sıkıntılarıyla baş etmeyi öğrenmeli, çocukla yemek dışı paylaşımlarını arttırmalı, çocuklarının özerklik duygularının  gelişmesini engellememeli ve kendilerininki de dahil belli bir yeme düzeninin oluşmasını sağlamalıdırlar.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının önce ailede kazanıldığının altını çizmek isterim. Yemeklerin evde pişmesi ve çocukların özellikle anne- babaları ile birlikte sofraya oturmaları büyük önem taşır. Zararlı ve sağlıksız yiyeceklerin evlerimize sokulmaması, sofralarımızda dolaplarımızda bulunmaması ve bunların zararları konusunda anne ve babanın ortak tutumda olmaları çocuklarımızın sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasında büyük önem taşır.

Çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için önce bizlerin sağlıklı beslenme konusunda daha bilinçli ve kararlı olmamız gerekmektedir.   Vücudumuza saygı göstererek ona gereken değeri vermemiz ve önce kendi vücudumuza, ŞEKER olarak adlandırılan günümüzün en büyük zehrini sokmayarak çocuklarımıza bu anlamda model olmamız gerekir.

Lütfen “Canımızdan bile kıymetli varlıklarımız çocuklarımızı, onların en özel günleri olan doğum günlerinde ve her özel başarılarında ŞEKER diye adlandırılan çeşitli zehirleri vücutlarına sokarak ödüllendirmeyelim.”

Okulumuzun sağlıklı ve doğal beslenme prensipleri gereği bizler; Çocuklarımızın bizlere hediye edildiği o en mucizevi, en kutsal, en özel günleri olan doğum günlerinde onları pasta ile zehirlemeyelim ve kutu meyve suları ikram edip yaşamlarını, sağlıklarını tehlikeye sokmayalım. Bunların yerine bizim tavsiyemiz,  belki evimizde pekmez ve meyve ile tatlandırılmış kekleri hazırlayıp sunabiliriz. İçecek olarak da mis gibi bitki çayları verebiliriz. Ayrıca yine doğum gününe katılan öğrencilerimize yapılan hediye çantaların ya da pinyataların içine şeker çikolata gibi zehirlerler koymak yerine sticker, anahtarlık vb. minik sürprizler koyarak onların sağlıklı bir şekilde mutlu edebiliriz.

Bizlerin Kaplumbağa Ailesi olarak sağlıklı beslenme anlamındaki çabalarımız ancak sizlerin olumlu destekleri ile sonuç verecektir.  Lütfen sizlerde bizlere katılın, değişin çünkü siz değişirseniz çevrenizde her şey değişecek.

Engellenmeyen, bilinçlendirilen, sağlıklı ve mutlu nesiller yetiştirmek için hep birlikte mücadele edebilmek dileğiyle…

Bu yolda tavsiye, bilgi almak isteyen sıkıntılarını yaşadıklarını paylaşmak isteyen tüm ebeveynlere yardımcı olabilmek bizleri sonsuz mutlu edecektir.

Çocuklarımızla birlikte yaşayacağımız mutlu ve sağlıklı uzun yıllara…

Mehtap Kasapbaşoğlu

Özel Kaplumbağa Anaokulu Kurucusu

Eğitim Koordinatörü-Aile Danışmanı